حمیدرضا احراری

کارآفرین و توسعه دهنده کسب و کار

مشاور ارشد مدیریت دارایی‌های فیزیکی

مربی و منتور رشد و یکپارچگی

حمیدرضا احراری

کارآفرین و توسعه دهنده کسب و کار

مشاور ارشد مدیریت دارایی‌های فیزیکی

مربی و منتور رشد و یکپارچگی

نوشته بلاگ

مرداد ۶, ۱۳۹۹ عمومی

میانبرهای قاتل!

تجربه بهترین آموزگار آدمیست. همچنین تجربیات میتوانند باعث شوند که کاربران دستگاه ها دچار احساس اعتماد بنفس بیش از حد شوند و گمان کنند میتوانند بدون مخاطره از اصول ایمنی اثبات شده تخطی کنند.

قربانی این سانحه در سن ۶۸ سالگی به مختصات سایت کاری خود کاملاً آگاه بود. این شخص از صبح بر روی بلدوزر کار کرده بود. دامپتراک ها نخاله و مواد معدنی را در محل کار بلدوزر تخلیه میکردند و کاربر بلدوزر به دپو کردن این مواد مشغول بود.

در حدود ساعت ۷:۴۰ صبح او از کابین بیرون آمده و از روی زنجیر سمت راست دستگاه به پایین پریده بود تا به یک راننده دامپتراک بگوید مواد را کجا تخلیه کند. او بدون اینکه ترمز پارک را فعال کند دست به این اقدام زد.

پس از صحبت با راننده دامپتراک دور دستگاه چرخی میزند و از روی زنجیر سمت چپ دستگاه بالا میرود تا به کابین برسد. اما همزمان با ایستادن بر روی زنجیر دستگاه، آرنج او به اهرم حرکت دستگاه برخورد کرده و دستگاه در وضعیت حرکت به عقب قرار میگیرد.

در همین زمان با شروع به حرکت دستگاه به سمت عقب، قربانی تعادل خود را از دست میدهد. پای چپ او میان زنجیر و قسمتی از شاسی دستگاه گیر میکند. بلدوزر همچنان به سمت عقب حرکت میکند و پای او کاملاً له میشود و پس از آن بروی زمین می افتد.

راننده دامپتراک به سرعت با اورژانس تماس میگیرد تا به محل حادثه بیایند و به کمک شخص آسیب دیده بپردازند. اورژانس تنها چند دقیقه بعد در محل حادثه حاضر شده و مصدوم را به بیمارستان منتقل میکند، بیمارستانی که او ۱۵ روز بعد در همان جا جان خود را به دلیل شدت جراحات وارده از دست میدهد.

شرکت کارفرما، دستورالعمل های فراوانی در خصوص ایمنی طراحی کرده بود اما هیچ کدام از آنها به موضوعات ایمنی کاربری این دستگاه نپرداخته بودند. پس از این حادثه دوره های آموزشی فراوانی در خصوص ایمنی در کاربری ماشین آلات برگزار گردید و همچنین جلسات هفتگی با حضور دست اندرکاران در دستور کار قرار گرفت. شاید بتوان گفت حتی در چنین وضعیتی همچنان احتمال بروز چنین حوادثی وجود دارد. حوادثی که میتواند بدلیل سهل انگاری کاربر و تیم فنی، بدلیل اعتماد بنفس ناشی از تجربیات آنها باشد.

چگونه میشد از بروز این حادثه جلوگیری نمود؟

  • قبل از خروج از بلدوزر یا هر دستگاه دیگری، کاربر حتماً بایست آن را در وضعیت خلاص قرار داده و ترمز پارک را فعال کند، همچنین در این خصوص باید دستورالعمل شرکت سازنده در مورد خروج از دستگاه کاملاً رعایت گردد.
  • شرکت های کارفرما باید حتماً دستورالعمل های جامع و کاربردی برای شروع به کار، کاربری ایمن و خروج از دستگاه را تدوین و به شکل اثربخش به پرسنل آموزش دهند.
  • شرکت های کارفرما باید حتماً در مورد خروج از دستگاه و رها کردن ان به شکل روشن، توصیه های ایمنی لازمه را ایراد کنند. در اکثر ماشین آلات امروزی، رها کردن ماشین به صورت روشن به مدت طولانی باعث آسیب دیدگی تجهیزات سیستم اگزوز میگردد و خطرات زیادی را ایجاد میکند.

 

درج دیدگاه