حمیدرضا احراری

کارآفرین و توسعه دهنده کسب و کار

مشاور ارشد مدیریت دارایی‌های فیزیکی

مربی و منتور رشد و یکپارچگی

حمیدرضا احراری

کارآفرین و توسعه دهنده کسب و کار

مشاور ارشد مدیریت دارایی‌های فیزیکی

مربی و منتور رشد و یکپارچگی

نوشته بلاگ

آخرین پیشرفت ها در صنعت جرثقیل های کارگاهی و موبایل

مرداد ۴, ۱۳۹۹ عمومی

ترجمه و گردآوری: حمیدرضا احراری

در این مقاله به بررسی تحولات در صنعت جرثقیل های همه منظوره (موبایل) و جرثقیل های مخصوص زمین های ناهموار (کارگاهی) میپردازیم.

C:\Users\ahrari\Desktop\PIC\61CPgVHp0LL._SL1000_.jpg

جرثقیل مدل XCT75 ساخت XCMG

تنوع و سازگاری جرثقیل های موبایل (AT) علت اصلی محبوبیت آنهاست، این محبوبیت به توسعه بازار در این حوزه منجر شده است. در بازاری تا این حد رقابتی، تولیدکنندگان جرثقیل تمام تلاششان را میکنند که محصولات چند منظوره خود را در صدر این بازار قرار دهند، این تلاش به حجم انبوهی از ابداعات و پیشرفت ها منجر شده است.

بعنوان مثال “ترکس” یکی از تولید کنندگان جرثقیل، سیستم کنترلی جدید IC-1 Plus را در تمامی مدل های تازه خود تعبیه نموده است، محصولاتی شامل: دیماگ AC 500-8، دیماگ AC 100-4L و دیماگ AC 300-6. این کمپانی میگوید این سیستم بیشترین ظرفیت باربرداری را بر اساس زاویه چرخش در هر تنظیماتی برای دستگاه فراهم میکند. سیستم کنترلی دیگر حداکثر ظرفیت باربرداری را بر اساس مدل های محاسباتی، نمودار بار ۳۶۰ درجه، که بر اساس موقعیت با کمترین میزان مطلوبیت بنا شده بود محدود نمیکند.

مدل AC 500-8 ترکس یک دستگاه متراکم ۸ محوره است که در عین حفظ وضعیت قلاب (LUFFING FLY JIB) به حداکثر طول سیستمی ۱۴۵.۸ متر میرسد. شکل ستاره ای بازوی بازشونده آن استحکام لازم برای کمترین خمش حین بالا کشیدن بار را فراهم میکند.

یکی از متراکم ترین دستگاه های ترکس مدل دیماگ AC 100-4L است که ظرفیت آن در کلاس ۱۰۰ تن طبقه بندی میشود. پس از یک بازطراحی، ترکس میگوید که ظرفیت باربرداری آن خصوصا در زمانی که بوم اصلی در حالت کاملاً باز شده قرار گرفته بهبود پیدا کرده است.

دیماگ AC 300-6 به بوم اصلی با طول ۸۰ متر مجهز شده و میتواند عملیات حمل را در ارتفاع و شعاع حداکثر ۷۸ متر بدون استفاده از عضو واسطه (جیب کمکی) انجام دهد. به عقیده ترکس این مدل یک دستگاه مناسب برای نصب بر روی جرثقیل های برجی نیز میباشد که بوسیله یک بوم کاملاً تلسکوپی ۸۰ متری قابلیت باربرداری را دارد. علاوه بر این، مدل AC 300-6 کوچکترین دستگاه در دامنه محصولات با عنوان DEMAG میباشد که قابلیت نصب جیب کمکی و افزایش حدکثر طول سیستم به ۱۱۸ متر را نیز دارد. سیستم نصب جیب کمکی مانند مدل های AC350-6 و AC1000-9 طراحی شده و ترکس میگوید این سیستم بسیار کارا میباشد.

این شرکت همچنین تلاش کرده که از قطعات مشترک در بین دستگاه های مختلف خود در یک دامنه استفاده کند تا کاربری این مدل ها برای مشتریانش با بازدهی بیشتری همراه باشد. بعنوان مثال، مدل دیماگ A300-6 در برخی از قطعات با تمامی مدل های جرثقیل ۵ محوره همه منظوره مشترک است و از همین روی فضای کلی مورد نیاز برای نگهداری قطعات یدکی کوچکتر میشود. علاوه بر این جیب کمکی، بوم دو پوششه ۲۱ متری جرثقیل های ۵ محوره دیماگ با مدل AC 300-6 نیز سازگارند.

جرثقیل دیماگ مدل AC 300-6 میتواند در ارتفاع ۷۸ متری عملکرد مناسبی بدون استفاده از جیب کمکی داشته باشد.

موتورهای TIER IV

ترکس همچنین در مدل AC 500-8 خود از موتور جدید سازگار با استاندار TIER IV یا یورومات ۴ استفاده کرده و بر این عقیده است که این تغییرات با استقبال بازار مواجه شده است.

در اقدامی متقابل و مشابه، تولید کننده آمریکایی جرثقیل، مانیتوواک، نیز از موتوری سازگار با استاندارد الایندگی TIER IV FINAL ساخت شرکت مرسدس در مدل GMK5250L خود استفاده نموده است. این مدل همچنین به سیستم انتقال قدرت مرسدس و ماژول کلاچ توربو VIAB مجهز شده است، که برای کاهش مصرف سوخت و بطور همزمان، جلوگیری از داغ شدن سیال و سوختن کلاچ طراحی شده است. مدیر قسمت جهانی بخش جرثقیل های همه منظوره این شرکت آقای آندریاس کریمر میگوید: “استفاده از مام این اجزا در کاهش مصرف سوخت تا سقف ۳۰% در حین حرکت موثر بوده اند”

این مدل در کنار مدل GMK5150L در نمایشگاه تجاری ConExpo 2017 در آمریکا به نمایش در آمد. گزارش ها حاکی از اقبال صنعت به این دو مدل از جرثقیل های همه منظوره بوده است، از جمله فروش تعدادی از مدل GMK5250L به یک معدن الماس در آفریقای جنوبی.

در ادامه همین روند، تادانو، تولیدکننده ژاپنی جرثقیل نیز دستگاه ۱۲۰ تنی خود، یعنی مدل ATF 110G-5 را با موتور های سازگار با استانداردهای TIER IV FINAL و یورومات ۴ روانه بازار کرده است. امکانات جدید شامل مواردی همچون تنظیمات چندگانه وزنه تعادل (جهت سهولت در جابجایی) و سیستم کنترل ممان بار موسوم به TADANO AML-F همراه با سیستم عیب یابی خودکار کامل میباشد. مدل های ATF 110G-5 و ATF 220-5 همچنین مجهز به کابین جدید میباشد که به عقیده مسئولین تادانو قدرت دید بسیار بالایی نسبت به محیط کاری دستگاه برای کاربر ایجاد میکند. صندلی هایی با طراحی ارگونومیک و مانیتور چندکاره لمسی از دیگر تجهیزات این دستگاه میباشد.

C:\Users\ahrari\Desktop\PIC\110G-5 3.jpg

جرثقیل ۱۱۰G-5 محصول شرکت تادانو

ابداعات

یکی از ابداعات جذاب در محصولات مانیتوواک دیده میشود. به گفته آقای کریمر: “سیستم ابداعی برای جک های تعادل (OUTRIGGER) ملقب به MAXbase به گونه ای طراحی شده است که به کاربر جرثقیل اجازه میدهد که در یک طرف جک ها را تا میانه و در طرف دیگر جک ها را به طور کامل در مواقع مورد نیاز باز کند، یا در مواقعی که دستگاه در محیط های محدود قرار گرفته است با آرایش دیگری جک ها را باز کند. این سیستم بزودی در تمامی دستگاه های همه منظوره این شرکت نصب شده و انعطاف بیشتری برای کار در محیط های بخصوص ایجاد میکند”

شرکت لینک-بلت تولید کننده جرثقیل نیز ابداعات خوبی را در آخرین محصولات همه منظوره خود تعبیه کرده است. این ابداعات شامل بوم بدون نیاز به گریس، سیستم کاربری پالسی جرثقیل و قابلیت جابجایی چشمگیر میشوند. بعنوان مثال مدل ۱۸۵ تنی این شرکت ATC-3210 که یک جرثقیل همه منظوره است با بار ۱۱۷۹۳ کیلویی بر روی هر اکسل قابلیت جابجایی بین المللی و آمریکای شمالی را دارد.

C:\Users\ahrari\Desktop\PIC\LINK BELT.jpg

جرثقیل ATC-3210 محصول شرکت لینک-بلت

در این صنعت، کشورهای بلوک شرق نیز ابداعات و پیشرفت های زیادی داشته اند. شرکت XCMG چین یکی از این تولید کنندگان است که مدل G-1 XCT75 را ساخته است. این جرتقیل همه منظوره، بنا بر عقیده سازندگانش، مجهز به یک بوم ۵ تکه U-شکل ۴۸ متری است و قادر است بارهایی با سنگینی حداکثر ۷۵ تن را جابجا نماید. در این دستگاه از یک سیستم کنترل دبی برای پمپ های دوقلو هیدرولیک استفاده شده است که باعث گردیده سیستم هیدرولیک عملکرد ایده آل خود را در هنگام بالا کشیدن و حمل بار حفظ کند. همچنین سیستم کنترل مصرف سوخت نصب شده بر روی موتور این دستگاه به بازدهی عملیاتی بالاتر و کاهش ۱۵ درصدی میزان مصرف سوخت منجر شده است.

جرثقیل هایی مخصوص زمین های ناهموار (جرثقیل های کارگاهی)

نیاز به جرثقیل های کارگاهی (RT) بدلیل توانایی آنها برای کار در محیط های ناهموار شکل گرفته است. این جرثقیل ها معمولاً اولین ماشین آلاتی هستند که در سایت ها مشغول به کار میشوند، تا وضعیت و محیط را برای ورود سایر تجهیزات فراهم نمایند. محبوبیت رو به گسترش این ماشین آلات حاکی از تداوم جریان معرفی نمونه های جدید و بروز این دستگاه ها در بازار و نمایشگاه های ماشین آلات میباشد.

آخرین محصول در این صنعت مدل GR-1100EX (که همچنین با نام GR-1200XL شناخته میشود) ساخت شرکت ژاپنی تادانو میباشد که برای بازار های آمریکای شمالی و جنوبی عرضه شده است. این دستگاه بزرگترین جرثقیل دو محور مخصوص زمین های ناهموار میباشد که حداکثر توان حمل بارهایی تا ۱۱۰ تن را دارد. بوم این دستگاه از ۱۲ تا ۵۶ متر باز میشود و در شعاع بار ۴۴ متر قابلیت مانور دارد. شعاع کاری با استفاده از یک عضو واسط حداکثر تا ۴۶.۹ متر میرسد. بوم با مقطع دایره ای شکل این دستگاه با استفاده از فولاد آلیاژی که در عین وزن کم استحکام بالایی دارد ساخته شده و درون آن یک جک تلسکوپی تکی تعبیه شده است. ارتفاع بار قابل دسترسی در این دستگاه بوسیله بوم ۵۶.۱ متر و در صورت استفاده از جیب کمکی به ۷۳.۶ متر میرسد.

C:\Users\ahrari\Desktop\PIC\GR 1200.jpg

جرثقیل GR-1200XL محصول شرکت تادانو

مسئولین تادانو میگویند که مدل GR-1100EX برای کاربری در محیط کارهای خشن طراحی شده است. این دستگاه بسیار متراکم بوده (تقریباً با همان اندازه GR1000XL) و بعقیده سازندگان، این تراکم به قابلیت مانور بیشتر و قابلیت جابجایی بالاتر منجر شده است.

کنترل و پایش

جرثقیل GR-1100EX تادانو همچنین به بروزترین سیستم کنترل و ایمنی تادانو موسوم به Smart Chart میباشد. در دستگاه های سنتی، پایه ها تا حداکثر طول خود باز شده و یک محدوده ی دایره ای را ایجاد میکنند که در این محوطه بصورت ۳۶۰ درجه امکان استفاده از ظرفیت نامی دستگاه وجود دارد. اما همینک با استفاده از سیستم Smart Chart میتوان بدلیل گسترش گوشه های حول پایه، محوطه مربعی شکلی برای استفاده از ظرفیت نامی باربرداری استفاده نمود. در مدل های GR-1100EX/GR-1200XL از سیستم پایش مصرف سوخت ‘eco-mode’ برای کاهش مصرف سوخت در حین کاربری دستگاه استفاده شده است. تادانو برای کاهش مصرف سوخت در حالت آماده بکار دتسگاه از سیستم “کنترل مثبت” در این دستگاه بهره گرفته است. در چنین سیستمی، زاویه پمپ هیدرولیک و بالطبع میزان دبی خروجی آن بطور مستقیم به میزان تحریک اهرم های کار توسط اپراتور مرتبط شده است. در نتیجه اگر اپراتور هیچ کدام از اهرم ها را تحریک نکرده باشد، زاویه پمپ در حداقل قرار گرفته و میزان مصرف سوخت و میزان گازهای آلاینده مانند CO2 تا ۲۰% کاهش می یابد و به حداقل میرسد.

سیستم تلماتیکس تادانو موسوم به Hello-Net این امکان را به مدیران ماشین آلات و صاحبان دستگاه ها میدهد تا اطلاعات سرویس و نگهداری، شرایط کاری، موقعیت و دیگر مشخصات دستگاه را از راه دور بر روی کامپیوتر شخصی یا موبایل های خود مشاهده کنند.

آخرین محصول کارگاهی ساخته شده توسط شرکت Link-Belt مدل ۷۵/RT است که در نمایشگاه ConExpo 2017 معرفی شد. مدیر تولید محصولات کارگاهی شرکت لینک-بلت، آقای برایان اسموت میگوید: “از زمان عرضه این مدل، بازخوردی که از مشتریان گرفته ایم خارق العاده بوده است. نمونه های تست این مدل به مشتریانی در پورتلند و ایندیانا تحویل شده است. ۷۵/RT با دارا بودن ظرفیت بالابری ۷۰ تن در شعاع ۲.۵ متری، بوم قدرتی ۴۳.۳ متری و سیستم برقی با تغذیه ۲۴ ولتی قابلیت کنترل، اعتماد و عملکرد فوق العاده ای را ارائه میکند.”

کابین اپراتور در این مدل کاملاً تغییر پیدا کرده و بنا بر ادعای لینک بلت تا ۲۰ درصد قدرت دید بیشتر را با استفاده از شیشه های بزرگتر در اختیار کاربر دستگاه قرار میدهد. برای تقویت دید کاربر، علاوه بر افزایش فضای کابین، از یک مجموعه چراغ کاملاً ال ای دی، سه دوربین استاندارد استفاده شده است و کابین تا ۲۰ درجه قابلیت زاویه گرفتن دارد. شرکت لینک بلت برای این مدل، از آخرین نسخه سیستم کنترلی خود موسوم به Pulse 2.0 RCL بهره برده است.

شرکت مانیتوواک نیز در زمینه اراه محصولات RT فعال است. مدل های GRT8100 و GRT880 (که حرف G نشاندهنده قابلیت کار در محیط های جنگلی است) با ظرفیت های ۱۰۰ و ۸۰ تن توسط این شرکت طراحی و تولید شده اند. ساختار شاسی و اجزای هیدرولیکی در این دستگاه ها مشابه یکدیگر است. GRT8100 مجهز به یک بوم ۵ تکه ۱۲ تا ۴۷ متری است که سه حالت بازشونده تلسکوپی دارد، این بوم در ۱۶۰ ثانیه به حداکثر طول خود میرسد. GRT880 بومی ۴ تکه ۱۲.۶ تا ۴۱.۱ متری دارد. مدیر تولید محصولات کارگاهی مانیتوواک، آقای پل کوچال میگوید: “مدل GRT8100 برای جایگزینی و ارتقاء مدل RT890 (که یک دستگاه ۹۰ تنی بود) طراحی و ارائه شده است. ما این کار را در راستای بازخوردی که از بازار گرفته ایم انجام داده ایم. بنظر میرسد که در اکثر سایت های کاری که از RT890 استفاده کرده اند نیاز به بوم های بلندتر بوده است، به همین دلیل ما مدل GRT8100 با ظرفیت ۱۰۰ تن را طراحی و معرفی کرده ایم.”

C:\Users\ahrari\Desktop\PIC\GRT 880.JPG

جرثقیل GRT880 محصول شرکت مانیتوواک

این دو محصول کارگاهی هر دو چهار چرخ محرک، چهار چرخ فرمان پذیر و دو محوره هستند. بنا بر نظر آقای کوچال: “از آنجایی که این ماشین آلات، اولین دستگاه ها در هر سایت کاری میباشند، باید آمادگی کار در شرایط سخت را داشته باشند.”

آخرین محصول کارگاهی شرکت ترکس که در نمایشگاه ConExpo 2017 معرفی شد، مدل RT 100US میباشد. این جرثقیل مطابق با استاندارد B30.5 طراحی شده و ظرفیت باربرداری تا ۹۰ تن را دارد. این دستگاه مجهز به یک بوم ۵ تکه تماماً هیدرولیک است که در حالت کاملاً باز شده به طول ۴۷ متر میرسد. استفاده از یک جیب کمکی میتواند ناحیه دسترس و قدرت مانور دستگاه را حتی بیشتر از این افزایش دهد. بوم این دستگاه سه حالت کاربری مختلف و دو عضو واسطه دارد.

کابین این دستگاه با طراحی ارگونومیک تر قابلیت زاویه گرفتن تا ۱۸ درجه را دارد، و عرشه ای وسیع تر راحتی، ایمنی و دسترسی مناسب را برای تیم های کاربری و نگهداری دستگاه را افزایش میدهد. عرض جرثقیل تنها ۳ متر است و وزنه تعادل آن از نوع قابل جداسازی میباشد، به این ترتیب حمل و نقل این جرثقیل در اغلب موارد بدون مشکلات قانونی قابل انجام است.

RT 100US دارای چهار حالت فرمان است، یک حالت دو چرخ، یک حالت چهار چرخ، حالت خرچنگی و فرمانپذیری مستقل برای محور عقب. در بخش موتوری هم قابلیت نصب دو نوع موتور (یکی در سطح استاندارد آلایندگی TIER III و دیگری در سطح استاندارد آلایندگی TIER IV Final.

 

دیدگاهی یافت نشد
درج دیدگاه